0pensaysme Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 Been advised to use Gem Matrix, to get better comdition on my birds. I'm currently using Black & red minerals daily, with homerform every few weeks. Is it worth getting?
Guest Davy Fleming Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 Matrix is certainly good but far too expensive for me as the doos would just eat it as if it was food
JohnJ Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 Matrix is certainly good but far too expensive for me as the doos would just eat it as if it was food ur a tight git
sapper756 Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 ur a tight git How much is it per tub?
Guest Davy Fleming Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 Wish a had your money :D :D
cemetary Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 How much is it per tub? Aboot £20 fir a big tub,
Guest Davy Fleming Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 will last a week if you wanted it to
Guest mick bowler Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 If you like giving minerals and grit then its worth getting, birds like it and you dont throw much away like the other stuffs. I give it mine once or twice a week and lasts ages, i only pay 12 euro a large tub.
stantheman Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 I use it all year round very good stuff i get a 5kg tub for about £8 although in some places its a tenner. Its not that expensive in the long run as you dont need to buy pickpots minerals or grit as its all in the matrix
demolition man Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 Aboot £20 fir a big tub, Noooooooo £8:25 down here
Roundo Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 I wouldn't be without, it's the only grit/minerals I give my birds.The birds will eat it everyday.....pick your days!!! I'm only paying about £10 for a big tub, and it's worth every penny.
greenlands Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 I use Natural pickstones and add a bit of poultry spice to it.Matrix I've tried it can't comment good or bad went back to pickstones.£10:00 a large tub. http://pigeons.taylorschoice.co.uk/products/163073_the_matrix_-_gem.php
mac1 Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 i have used it found it ok but i use another brand it comes in a red bucket not sure the make
Tony C Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 The birds love it......... my pocket doesn't. I mix it 50/50 with mixed grit to cheapen it up.
ovy1255 Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 well the pigeons love it -but i like cream cakes nice in moderation
frank-123 Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 The birds love it......... my pocket doesn't. I mix it 50/50 with mixed grit to cheapen it up. that's what i do as well
robbiedoo. Posted November 21, 2010 Report Posted November 21, 2010 (edited) I wouldn't be without, it's the only grit/minerals I give my birds.The birds will eat it everyday.....pick your days!!! I'm only paying about £10 for a big tub, and it's worth every penny. i,m the same my doos love it . why not get it from bamfords it,s £7.83 for a 5kg tub . Edited November 21, 2010 by robbiedoo.
Henrik Posted November 22, 2010 Report Posted November 22, 2010 Why not mix your own. Grit,crushed pickstone,clay block,minerals n a small amount of condition seeds mixed together.
gulkie Posted November 22, 2010 Report Posted November 22, 2010 I use it all year round [brill].but be careful the more you put in themore they will eat,then the more they will drink,and you end up withloose droppings. 2 or 3 times a week is enough.
blaz Posted November 22, 2010 Report Posted November 22, 2010 yes i would recommend it that reminds me need to get a tub tommorow
wilkins Posted November 27, 2010 Report Posted November 27, 2010 yep great stuff a pinch 3 or 4 times a week per bird orsteaspoon in each nest box per day when rearing making your own will require aniseed and not worth it to save a quid plus they dont like it as much, its £8.25 a large tub if you get 4 from gem direct the carrage is £5 for the lot delivery in 2 days canker is spread via mineral and grit pots left in the loft ,you dont have this problem with matrix
victorious Posted December 10, 2010 Report Posted December 10, 2010 I use it all year round [brill].but be careful the more you put in themore they will eat,then the more they will drink,and you end up withloose droppings. 2 or 3 times a week is enough.i agree 2 or 3 times per week is enough we pay 12 quid abig tub in n ireland I use it all year round [brill].but be careful the more you put in themore they will eat,then the more they will drink,and you end up withloose droppings. 2 or 3 times a week is enough.i agree 2 or 3 times per week is enough we pay 12 quid abig tub in n ireland
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now