pigeon hut Posted October 22, 2012 Report Posted October 22, 2012 just to see if any lads use versele laga pro breeding/racing corn and if you do what do you think of it.iam getting bags for £8.70 at the moment so iam mixing it with my wheat and barley now its only costing me £6-7 pound a week instead of £17 a week to feed 80 birds.iam getting the wheat and barley off a farmer in 25kg bags for £5 a bag thinking of adding layer pellets to it as i have seen and heard of lads using them.
andy Burgess Posted October 22, 2012 Report Posted October 22, 2012 just to see if any lads use versele laga pro breeding/racing corn and if you do what do you think of it.iam getting bags for £8.70 at the moment so iam mixing it with my wheat and barley now its only costing me £6-7 pound a week instead of £17 a week to feed 80 birds.iam getting the wheat and barley off a farmer in 25kg bags for £5 a bag thinking of adding layer pellets to it as i have seen and heard of lads using them.similar to yourself using pro/kweeker and wheat to keep costs down , but paying a good bit more than yourself .where are buying from ?
pigeon hut Posted October 22, 2012 Author Report Posted October 22, 2012 similar to yourself using pro/kweeker and wheat to keep costs down , but paying a good bit more than yourself .where are buying from ? getting the versele laga from a little shop down the road and the wheat and barley from a farm a mile away from me in cumbria.
andy Burgess Posted October 22, 2012 Report Posted October 22, 2012 getting the versele laga from a little shop down the road and the wheat and barley from a farm a mile away from me in cumbria.bit too far away for me . good luck.
Guest geordiejen Posted December 15, 2012 Report Posted December 15, 2012 hi guys i won a bag of verse laga breed and wean from my local doo show and it looks much better than the usual breed and wean i use.i was wondering how much it costs for a bag of verse laga 20 kg bag of breed and wean.the only thing im not interested in is the verse laga seed have been polished and this will obviously effect the cost.also the maples peas are smaller and dont have as many dents in them as my usual supplier.a read that the peas have these dents in them because they have been dried out too quickly.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now